गण्डकी प्रदेशका विभिन्न जिल्लामा लगातार भारी वर्षाका कारण विभिन्न स्थान ढुवानमा, पहिरोले पनि क्षति

barsa

असार १, पोखरा,

गण्डकी प्रदेशको कास्की सँगै देशैभरका धेरैजसो जिल्लाहरुमा लगातार भारी वर्षा हुँदा विभिन्न स्थानहरु डुवानमा परेका छन् भने केहि ठाउँहरुमा पहिरोले क्षति पुर्याएको छ ।

लगातारको वर्षाले आएको बाढीका कारण कास्कीमा निर्माणाधीन सुपर मादी हाइड्रोपावरमा ठुलो क्षति पुगेको छ । हाइड्रोपावरमा रहेका मेसिनरी, यन्त्र उपकरण, क्रसर उद्योग सेट, रड आदि गरी करिब १५ करोड बराबरका सामग्री बगाएको हाइड्रोका सञ्चालक धनराज आचार्यले जानकारी दिनुभएको छ ।

निर्माण स्थलमा रहेका एक्स्काभेटर,लोडर, आरएमसी सेट, क्रसरको ४ युनिट, ठुलो जेनरेटर, काटेर राखिएका रडको थुप्रो लगायत बगाएको र यसबारे प्रहरीले लगत जुटाउने कार्य गरिरहेकोले १५ करोड भन्दा अझै धेरैको क्षति भएको हुनसक्ने सञ्चालक आचार्यले बताउनुभयो ।
यस्तै
पोखरा महानगरपालिका वडा नं. ६ मा नहरमा आएको बाढी थुनिदा तीन घरमा क्षति पुगेको छ । बैदामको स्ट्रिट ३१ स्थित वसन्त बैठक नहर मार्गमा सिचाईको नहर थुनिदा स्थानीय विश्वेश्वर पौडेल र वासु पौडेलको ३ घरमा क्षति पुगेको वडाध्यक्ष जगत पहारीले बताउनुभयो ।

वर्षाका कारण पोखरा ९ नयाँबजार शिध्द्धमार्ग देखी सेती नदी जाने बाटो छेउ भत्किएको छ । सो क्षेत्र वरिपरिका घरहरु जोखिममा परेका छन् ।
यस्तै
वर्षासँगै आएको पहिरोका कारण बागलुङको काठेखोला गाउँपालिकामा पाँच घर विस्थापित भएका छन् । काठेखोला गाउँपालिका–७ जिरेदीमा घरमाथी र घरमुनीबाट पहिरो गएपछि ५ परिवार विस्थापीत भएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय बागलुङले जनाएको छ ।

सदरमुकाम बागलुङ बजार हुँदै रेश जोड्ने सडकको जिरेदी भन्ने स्थानमा सडक भासिँदा घरमाथि पहिरो आएको वडाअध्यक्ष प्रेम जिसीले बताउनुभयो । पहिरोका कारण बागलुङ सदरमुकाम र स्थानीय तहबीचको सडक सञ्जाल पनि टुटेको छ ।

अविरल वर्षाकै कारण सेतीवेणीमा रहेको विश्वकै ठूलो शालिग्राम शिला र त्यस क्षेत्रका बजार डुबानमा परेको छ । पर्वत, स्याङजा र गूल्मीको सिमानामा पर्ने पर्वतको विहादी गाउँपालिका–६ सेतीवेणीमा रहेको स्याङ्जातर्फको बजार डुबानमा परेको हो ।

कालीगण्डकीमा पानीको सतह २८ वर्ष यताकै उच्च विन्दुमा पुगेपछि शिलासँगै बजार पूर्णरूपमा डुबानमा परेको स्थानीय तीलक पराजुलीले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार दर्जन भन्दा वढि घरहरु डुबानमा पर्न थालेपछि उनीहरूको पसलमा रहेका सामान र मानिसलाई सुरक्षित स्थानमा सारिएको छ ।
उता
मनाङको सदरमुकाम चामेमा ६ घर बगाएको छ । दुईवटा खोलामा आएको बाढीले चामेमा ट्रस्ट बनाएर बसेका थुप्रै होटल र पसलहरु समेत बगाएको छ । चामेका बासिन्दालाई तत्कालै माडास्थित कारागारमा पु¥याएका कारण मानवीय क्षति हुन नपाएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय मनाङले जनाएको छ । बाढीका कारण जिल्ला प्रहरी कार्यालय समेत डुबानमा परेको प्रहरीले बताएको छ ।